1. دوستان و همکاران گرامی لازم است هنگام ثبت نام اطلاعات خواسته شده را بدقت و بطور صحیح وارد نمایند
 2. پست های همکاران و عزیزان ارجمند پس از تایید توسط مدیران بخش ها در سایت قابل رویت خواهد بود
 3. پست های تایید شده توسط مدیران بخش ها حداکثر تا 12 ساعت پاسخ داده خواهند شد
 4. از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند
 5. لطفا قبل از ارسال هر گونه مطلب ابتدا جستجو کنید
 6. لطفا مطلب خود را حتما در تالار و زیرمجموعه مناسب آن ، ارسال نمایید
 7. لطفا عنوان مطلب را بگونه ای رسا و کامل وارد کنید به گونه ای که کاربران با مشاهده عنوان اطلاعات اولیه ای از مطلب بدست آورند

مطلب تازه پاندوراویروسها کارخانه تولید ژنهای جدید برای خود!

شروع موضوع توسط فاطمه شریفیان مطلق ‏4/12/18 در 2:52 صبح در انجمن میکروبیولوژی

Tags: Add Tags
 1. فاطمه شریفیان مطلق

  فاطمه شریفیان مطلق

  تشکر شده:
  1
  نام:
  فاطمه شریفیان مطلق
  استان:
  تهران
  منطقه:
  14
  مدرک:
  فوق لیسانس
  رشته:
  تاریخ علوم پزشکی
  سابقه:
  15
  دانشمندان فرانسوی توانستند سه ویروس جدید متعلق به خانوادۀ پاندوراویروس‌ها را شناسایی کرده و پس از انجام تحقیقات به این نتیجه برسند که این ویروس‌ها می‌توانند ژن‌های خود را بسازند.
  این ویروس‌ها که به بزرگی باکتری‌ها هستند، اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در شیلی و استرالیا کشف شدند و تا کنون به دلیل اندازۀ غول پیکرشان (به طول یک میکرومتر) و قابلیت مشاهدۀ آن‌ها با میکروسکوپهای نوری مشهور بودند. اما اکنون مطالعۀ این سه ویروس جدید نشان داد که «بزرگی» تنها ویژگی منحصربفرد پاندوراویروس‌ها نیست بلکه این ویروس‌ها قابلیت تولید ژن‌های خود را دارند و این ژن‌ها بطور خود به خودی در دی ان ای آنها ظاهر می‌شوند.
  ژان میشل کلاوری، پژوهشگر آزمایشگاه اطلاعات ژنتیکی و ساختاری انستیتو میکروبیولوژی مدیترانه در شهر مارسی فرانسه می‌گوید: «به کمک این سه نمونه اکنون می‌توانیم این را تایید کنیم که این ویروس‌های غول پیکر، ویروس‌هایی کمیاب نیستند بلکه می‌توان آنها را در همه جای زمین یافت.»
  این ویروس‌ها با شمار قابل توجه ژن‌هایشان قابل شناسایی هستند که حدود ۱۵۰۰ ژن برای هر پاندوراویروس، در مقایسه با دهها ژن برای هر ویروس‌ کلاسیک است.
  همچنین مطالعه و مقایسه ژنوم‌های شش ویروس خانوادۀ پاندوراویروس نشان داد که با وجود شباهتهایی که دارند، تنها ۵۶ درصد از ژن‌های کدگذاری شدۀ آنها مشترکند و این ویروس‌ها دارای مجموعۀ بزرگی از ژن‌های به اصطلاح یتیم هستند که نمونۀ آنها در دیگر موجودات دیده نمی‌شود.
  شگفت‌انگیزتر اینکه این ژن‌های یتیم در هر ویروس با ویروس دیگر نیز متفاوت هستند که به گفته دکتر کلاوری نشان دهندۀ آن است که «هیچ تاریخ مشترکی برای این ژن‌ها وجود ندارد و آنها اجداد مشترکی ندارند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که آنها مخلوقاتی هستند که بطور تصادفی بوجود می‌آیند و به همین دلیل هر کدام از دیگری متفاوت هستند.»
   

به اشتراک بگذارید