• از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند

قالب 1 قلب ماهی

#1
سلام ببخشید در ماهی خون بطور مستقیم‌از سیاهرگ شکمی وارد دهلیز میشه؟!!یا ابتدا وارد کیسه ای متصل به دهلیز میشه؟!!بعد وارد دهلیز میشع؟؟!!

وایا ماهی داری ۳دریچه در قلب است؟!!
 

naseri

ناهید ناصری
#2
با سلام قلب ماهیان غیر از دو تنفسی ها دارای چهار حفره متوالی می باشد، سینوس سیاهرگی ،دهلیز،بطن و مخروط سرخرگی
خون سیاهرگ شکمی ابتدا وارد سینوس سیاهرگی شده و سپس وارد دهلیز می شود. بعد از دهلیز خون وارد بطن شده و در آخر از طریق مخروط سرخرگی خارج شده و وارد سرخرگ شکمی می شود.
،مخروط سرخرگی را تنه سرخرگی نیز می نامند که امتداد آن آئورت شکمی است.چون مخروط سرخرگی خاصیت ارتجاعی دارد با هر بار خون رسانی بطنی، به شکل بادکنک انبساط یافته و پس از آن به آرامی فشرده می شود،بدین ترتیب یک فشار سرخرگی پیوسته و یکنواخت را در آئورت شکمی برقرار می کند.سینوس سیاهرگی تا اندازه ای خاصیت انقباض پذیری دارد اما عمدتا در نقش یک فضای جمع آوری کننده خون سیاهرگی است که از تمام قسمت های بدن به قلب باز می گردد.
هر بار که بطن منقبض و منبسط می شود سینوس از طریق مکیدن پر از خون می گردد.خون از طریق روزنه سینوسی دهلیزی به درون دهلیز جاری می شود. در بین این بخش ها هم دریچه وجود دارد تا از برگشت خون به بخش قبلی جلوگیری کند.
 
#3
با سلام و احترام
حفره های قلب ماهی همان چهار حفره ای هستند که همکار محترم بیان کردند. اما قلب ماهی 2 عدد دریچه دارد، (نه چهار دریچه) یک عدد دریچه‌ی دهلیزی بطنی و یک عدد دریچه‌ی بین بطن و سرخرگ شکمی است. منظور از دریچه، مفهوم پذیرفته شده علمی آن است نه منافذ.
درپناه خداوند باشید
 
بالا