1. دوستان و همکاران گرامی لازم است هنگام ثبت نام اطلاعات خواسته شده را بدقت و بطور صحیح وارد نمایند
 2. پست های همکاران و عزیزان ارجمند پس از تایید توسط مدیران بخش ها در سایت قابل رویت خواهد بود
 3. پست های تایید شده توسط مدیران بخش ها حداکثر تا 12 ساعت پاسخ داده خواهند شد
 4. از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند
 5. لطفا قبل از ارسال هر گونه مطلب ابتدا جستجو کنید
 6. لطفا مطلب خود را حتما در تالار و زیرمجموعه مناسب آن ، ارسال نمایید
 7. لطفا عنوان مطلب را بگونه ای رسا و کامل وارد کنید به گونه ای که کاربران با مشاهده عنوان اطلاعات اولیه ای از مطلب بدست آورند

مطلب تازه سندرم پروتئوس

شروع موضوع توسط فاطمه شریفیان مطلق ‏4/12/18 در 3:32 صبح در انجمن ژنتیک

Tags: Add Tags
 1. فاطمه شریفیان مطلق

  فاطمه شریفیان مطلق

  تشکر شده:
  1
  نام:
  فاطمه شریفیان مطلق
  استان:
  تهران
  منطقه:
  14
  مدرک:
  فوق لیسانس
  رشته:
  تاریخ علوم پزشکی
  سابقه:
  15
  - سندرم پروتئوس ناشی از جهش در ژن (AKT1) است. این تغییر ژنتیکی از والدین به ارث نمی رسد؛ این جهش به طور تصادفی در یک سلول، طی مراحل اولیه تکوین و قبل از تولد ایجاد می شود. همانطور که سلول ها به رشد و تقسیم ادامه می دهند برخی از آنها دارای جهش و برخی فاقد جهش هستند. این مخلوط سلوهای دارای جهش و فاقد جهش موزائیسم نامیده می شود.
  - ژن (AKT1) در تنظیم رشد سلولی، تقسیم (تکثیر) و مرگ سلولی دخالت دارد. جهش در این ژن، توانایی سلول برای تنظیم رشد خود را مختل می کند و باعث می شود که سلول به طور غیر طبیعی رشد کند. افزایش تکثیر سلولی منجر به مشخصه ی رشد غیر طبیعی در سندرم پروتئوس می شود. مطالعات نشان می دهد که جهش ژن (AKT1) در بخش هایی از بدن که رشد بیش از حدی را دارند، نسبت به بخش های دارای رشد طبیعی شایع تر است.
  - در برخی از گزارشات جهش در ژن (PTEN) مسبب ایجاد سندروم پروتئوس معرفی شده است. با این حال بسیاری از محققان معتقدند افرادی که در سلول های خود دارای جهش در ژن (PTEN) و همچنین رشد بیش از حد نامتقارن هستند مبتلا به سندرم پروتئوس نمی باشند. در واقع این افراد مبتلا به گروه بزرگ تری از ناهنجاری ها موسوم به سندرم تومور هامارتومی (PTEN) هستند. نامی که برای این دسته از سندرم ها در نظر گرفته شده است (SOLAMEN) است.
  - نوزادان مبتلا به سندرم پروتثوس یا علائم کمی از این بیماری را نشان می دهند یا هیچ نشانه ای ندارند. رشد بیش از حد معمولا بین سنین ۶ تا ۱۸ ماهگی رخ می دهد و با افزایش سن شدیدتر می شود.
  - الگوی رشد بیش از حد در بین مبتلایان به سندرم پروتئوس تا حد زیادی متفاوت است، اما تقریبا می تواند هر بخشی از بدن را درگیر کند. استخوان های دست یا پا، جمجمه و ستون فقرات بیشتر ار بقیه نواحی بدن درگیر می شوند.
  سندروم پروتئوس یک بیماری نادر با شیوع کمتر از یک فرد در هر یک میلیون فرد در سراسر جهان است. تنها چند صد نفر از افراد مبتلا در مجلات پزشکی گزارش شده اند.

  - سندرم پروتئوس.jpg
   

به اشتراک بگذارید