• از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند

قالب 1 ساخت گلبول قرمز در مغز استخوان

#1
با عرض سلام و احترام خدمت کلیه سروران عزیز
در صفحه 88 زیست دوم ذکر شده که از حدود 5 سالگی به بعد گلبول سازی فقط در مغز استخوان های پهن و بخش کوچکی از استخوان های دراز که به تنه متصل هستند ادامه می یابد. این استخوان های دراز شامل چه استخوان هایی هستن؟
 
#2
با سلام در فیزیولوژی گایتون اشاره شده که پس از 20 سالگی مغز استخوان های دراز به جز قسمت پروگزیمال استخوان بازو و تیبا ، بقیه قادر به ساخت گلبول قرمز نمی باشند .
 
#3
باعرض سلام.دربافت شناسی جان کوئیرا آمده:دربالغین جوان مغز استخوان قرمز دراپی فیز های ابتدا(پروگزیمال) استخوانهای ران(فمورال) واستخوان بازو(هوموروس) نیز وجود دارد.
 
#4
با تشکر از اینکه وقت گران بهاتون رو صرف کردین. اما من در آخر متوجه نشدم که بعداز بیست سالگی درشت نی گلبول قرمز میسازه یا استخوان ران. ممنون میشم اگه کمکم کنین.
 
#5
ضمن تشکر بابت وقت گرانبهایی که گذاشتید. در آخر من متوجه نشدم که درشت نی به گلبول سازی ادامه میده یا استخوان ران. ممنون میشم اگه لطف کنید و کمکم کنید.
 
#8
بین منابع مختلف معمولا اختلافاتی وجود دارد ، در گایتون این طور نوشته و در بافت شناسی جان کوئیرا که دوستمون اشاره کردند مقداری اختلاف وجود دارد ، بهتره برای اطمینان منتظر نظر همکاران دیگه باشیم
 
#9
سلام.
نظر به کتاب هاریسون اول یک تعداد stem cell های در داخل( yalk sac) و همچنان در میزودرم آئورتا،میزودرم گوناد ها و میزونفرون نمایان میشود و تولید سلول خون hematopoisis صورت میگیرد و این در هفته سوم دوران جنینی است بعدا در جریان ماه سوم ،stem cell های مربوطه که در بالا ذکر شد به کبد و spleen انتقال میکند و تولید سلول های خونی در آن صورت میگیرد بعدا در ماه چهارم دوران جنینی stem cell های دیگری در مغز استخوان نمایان میشود و باعث تولید سلول های خون میگردند و بعدا تا زمان قبل از تولد طفل تولید سلول های خون در مغز استخوان و کبد آن صورت میگیرد و بعدا به وقت تولد طفل وظیفه تولید سلول های خون در تمام مغز استخوانهای طفل صورت میگیرد و تا زمان بلوغ شخص تقریبا این عملیه در تمام مغز استخوان های شخص انجام میشود ولی بعد از سن بلوغ دیگر تولید حجرات خون در axial skeleton که شامل استخوان های غشایی مانند skull bone, vertebral column ,hip bone,ribs ,sacrum و نهایت proximal استخوان homerus و femur صورت میگیرد چون دیگر مغز استخوان دیگر استخوان ها تبدیل به Brown bone marrow شده اند و قدرت تولید سلول های خونی از دست دادند.
 
بالا