• از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند

قالب 1 در مورد تخمک زایی و لقاح

#1
سلام
در مورد تخمک زایی و لقاح سوالی داشتم: ترکیب اسپرم و تخمک چه زمانی اتفاق میوفته؟
طبق توضیحات کتاب درسی دبیرستان و همین طور ویکیپدیا، اووسیت ثانویه وارد میوز 2 میشه اما در متافاز2، چرخه متوقف میشه تا لقاح انجام بشه، بعد از لقاح، میوز 2 ادامه پیدا میکنه و تخمک تشکیل میشه!
* مگه این سلول تخمک نیست که با اسپرم ترکیب میشه؟
 
#2
بعد از ورود یک اسپرم اووسیت ثانویه دومین تقسیم میوزی خود را تکمیل کرده ویک تخمک ویک جسم قطبی وجود می آید . سپس پیش هسته اسپرم و پیش هسته تخمک ترکیب شده وسلول تخم وجود می آید.در صورت عدم لقاح اووسیت ثانویه تقسیم دوم میوز را انجام نمی دهد،ودفع ویا تخریب میشود.
 
#5
ببینید این دقیقا خود متن کتاب زیست یازدهم تالیف سال 95 می باشد : (صفحه ی 104 )
مراحل تخمک زایی در دوران جنینی آغاز و پس از شروع میوز ، در پروفاز 1 متوقف می شود.با رسیدن به سن بلوغ هر ماه در یکی از فولیکول ها اووسیت اولیه میوز را ادامه می دهد.ولی دوباره متوقف شده ، یاخته حاصل به صورت اووسیت ثانویه از تخمدان خارج می شود.زوائد انگشت مانند ابتدای لولهء رحم در اطراف آن حرکت می کنند(کمی اصلاح شده)
اووسیت ثانویه را به درون لولهء رحم هدایت می کنند.(-----مهم---->) در صورتی تقسیم میوز کامل می شود که یاخته جنسی نر به آن برخورد کند و فرایند لقاح آغاز! شود.در این حالت اووسیت ثانویه! تقسیم میوز را تکمیل می کند و تخمک! ایجاد میکند که با اسپرم! لقاح می یابد و تخم! تشکیل می شود.
درسته دقیق نمی دونم ولی فک میکنم این بند کتاب در سال 96 اصلاح شده و بهتر نوشته شده چون انتقاد های زیادی از طرف دانش آموزان و معلمان زیست گرفته بودند.
ببینید شاید اشتباه کتاب کم گویی و تیتر وارانه گفتنشه.اووسیت ثانویه! با برخورد!!!! اسپرم به آن میوز را کامل!! می کند و به تخمک تبدیل می شود و سپس!!! تخمک و اسپرمی که در تماس هستند با ادغام غشا و... تشکیل تخم و دومین جسم قطبی می دهند.
پس معلومه که اسپرم در اینجا ابتدا برای تحریک با اووسیت ثانویه!! برخورد میکند و سپس با تخمک حاصل لقاح انجام میدهد.
با تشکر < لاولورن >
طزطظ.PNG
 

پیوست ها

بالا