• از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند

بی بی کد توليد برق از زباله توسط ميكروبها

#1
چه مقدار برق از زباله تولید می شود و میزان بازدهی آن چقدراست؟؟؟؟

حتما برای شما هم پیش آمده که وقتی از کنار مرداب یا فاضلاب و یا حتی توده‌های زباله در حال تجزیه عبور می‌کنید، بوی گاز متعفنی را احساس کرده باشید این بوی متعفن چندان خوشایند نیست اما اگر بدانیم که همین بوی بد نشان می‌دهد که می‌توانیم از زباله هایمان باز هم استفاده کنیم شاید خبر خوشی برای ما باشد. فرایند خارج شدن گازهای زیستی از زباله‌ها موضوعی است که سالها از کشف آن می‌گذرد، اما محققان معتقدند بشر می‌تواند در سالهای آینده و با استفاده گسترده از این فرایند‌ها از زباله‌های آشپزخانه گاز و برق مصرفی همان آشپزخانه را تامین کند.. @zistsherafat

گاز زیستی یا بیوگاز بر اثر فعالیت میکروارگانیسم‌های زنده روی مواد آلی در محیطی بدون هوا تولید می‌شود. از این قبیل محیط‌ها می‌توان به باتلاق‌ها و مرداب‌ها اشاره کرد و گازی که در این محیط‌ها تولید می‌شود، به گاز مرداب معروف است. این گاز مخلوطی از سه ترکیب به نام‌های متان، دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن است.

یک کارخانه توليد برق مي‌تواند روزانه از حجم زباله ۳۰۰ تني ۲ مگاوات برق توليد کند. نحوه کار بدين ترتيب است که از هر ۱۰۰ تن زباله ۵۰ تن زباله‌، تر است که وارد سيستم هاضم مي‌شود و حدود ۳ تا ۴ تن زباله خشک بوده و مابقي ريجکت است که در نهايت سوزانده مي‌شود.
@zistsherafat
با تولید گاز زیستی در هاضم ها که از تخمیر بی‌هوازی میکروارگانیسم‌ها تولید می‌شود، می توان سوخت مورد نیاز ژنراتورهای تولید کننده برق را تامین کرد و از زباله های شهری، برق تولید نمود.

بعد از خروج گاز چیزی که باقی می‌ماند، با نام بیومس یا زیست توده شناخته می‌شود که یک نوع کود آلی برای کشاورزی محسوب می‌شود.

پ.ن: در ایران چندین کارخانه تولید برق از زباله وجود دارد ولی میزان بازدهی آنها مشخص نیست. امیدواریم روزی برسد که در هر خانه از زباله های آشپزخانه، گاز تولید شود و برق شهرهایمان از زباله ها تامین شود.
@zistsherafat
 
بالا