1. دوستان و همکاران گرامی لازم است هنگام ثبت نام اطلاعات خواسته شده را بدقت و بطور صحیح وارد نمایند
 2. پست های همکاران و عزیزان ارجمند پس از تایید توسط مدیران بخش ها در سایت قابل رویت خواهد بود
 3. پست های تایید شده توسط مدیران بخش ها حداکثر تا 12 ساعت پاسخ داده خواهند شد
 4. از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند
 5. لطفا قبل از ارسال هر گونه مطلب ابتدا جستجو کنید
 6. لطفا مطلب خود را حتما در تالار و زیرمجموعه مناسب آن ، ارسال نمایید
 7. لطفا عنوان مطلب را بگونه ای رسا و کامل وارد کنید به گونه ای که کاربران با مشاهده عنوان اطلاعات اولیه ای از مطلب بدست آورند

مطلب تازه انگل زبان خوار(Tongue-eating parasites)

شروع موضوع توسط مرادیان ‏5/4/18 در انجمن علوم جانوری

Tags: Add Tags
 1. مرادیان

  مرادیان

  تشکر شده:
  3
  نام:
  طاهره مرادیان
  استان:
  تهران
  منطقه:
  4
  مدرک:
  دکتری
  رشته:
  مدیریت
  سابقه:
  17
  انگل Cymothoa exigua نوعی از انگل است که در دهان ماهی هایی از گونه های Snapper و salmon زندگی می کند. انگل های بسیاری وجود دارند که پس از ورود به بدن میزبان اندامهای میزبان را می خورند. اما از بین تمام این انگلها، به گزارش انجمن آمریکایی پیشرفت علم(AAAS)، انگلC. exigua تنها انگلی است که در بدن میزبان، اندام خاصی را خورده و خودش عملکردهای این اندام را برعهده می گیرد. تاکنون هیچ گزارش مشابهی از رابطه انگلی یا همزیستی از این نوع ارائه نشده است.
  این انگل، پس از اینکه در بدن ماهی وارد شد با پاهای خود به زبان ماهی می چسبد و شروع به تغذیه از خون زبان ماهی می کند تا جایی که زبان ماهی کاملا خشک شده و فقط ریشه ماهیچه زبان باقی می ماند. سپس انگل خودش نقش زبان ماهی را از این به بعد برعهده می گیرد. این انگل عجیب، در بدو ورود به بدن میزبان، در آبشش ها لانه گزینی کرده و جنسیت نر دارد اما اگر انگل دیگری در همان حوالی باشد می تواند این انگل را وادار کند تا به جنسیت ماده تغییر کند و سپس خودش را از آبشش به زبان ماهی می رساند. جنسیت ماده بر روی زبان مستقر شده و تکثیر آغاز می شود(گاهی تا 400 تخم در یک کیسه). این انگل ها حتی می توانند تا 3 سال زنده مانده و این کار را تکرار کنند. اگر چه هنوز شواهدی از آلودگی ایجاد شده توسط این انگل برای انسان مشاهده نشده است اما آلودگی وسیعی که این انگل برای گونه های ارزشمند ماهیان اسنپر و سالمون ایجاد می کند می تواند آینده تغذیه ای انسان را دچار مشکل کند.
  منبع: www.aaas.org

  C. exigua.jpg
   

به اشتراک بگذارید