• از عزیزانی که قصد ثبت نام در سایت را دارند درخواست می گردد ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه فرمایند

بی بی کد ارتباط چاقي و سرطان

#1
با گذشت زمان، شيوع چاقي تقريباً در تمام كشورهاي جهان به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافته است و انتظار مي رود در آينده نيز افزايش يابد. علاوه بر اثرات تاييد شده چاقي در ابتلاي به ديابت تيپ دو و بيماري هاي قلبي عروقي، امروزه شواهد متقاعد كننده اي وجود دارد كه چاقي همچنين خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان هاي كولوركتال، پستان، سلول كليوي، مري، پانكراس و كبد را افزايش مي دهد. چاقي احتمالاً همچنين خطر ابتلا به سرطان هاي تخمدان، پروستات، كيسه صفرا و معده را افزايش مي دهد.
براي برخي از انواع سرطان نيز شواهدي وجود دارد كه افزايش وزن در بزرگسالي، خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد. با اين حال براي اكثر سرطان ها يك سوال وجود دارد كه آيا استعداد ابتلا به افزايش وزن در ارتباط با خطر ابتلا به سرطان بستگي به دوره هاي خاصي از زندگي دارد؟. تعدادي از مكانيسم هاي قابل قبول وجود دارد كه مي توانند ارتباط بين چاقي و خطر ابتلا به سرطان، از جمله راه هاي مرتبط با مقاومت به انسولين، التهاب و هورمون هاي جنسي را توضيح دهند. براي اكثر سرطان ها شواهد محدودي وجود دارد كه كاهش وزن در بزرگسالي خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي دهد.
شواهد محدود وجود دارد كه نشان مي دهد چاقي نيز ممكن است با پيش آگهي ضعيف در بيماران مبتلا به سرطان هاي كولوركتال، پستان، آندومتر، تخمدان و پانكراس همراه باشد. اين يافته ها از تلاش براي جلوگيري از افزايش وزن چه در سطح فردي و چه در سطح جامعه حمايت مي كند. اين كه آيا و به چه ميزان افراد مبتلا به سرطان همراه با چاقي يا اضافه وزن از استراتژي هاي كاهش وزن بهره مند هستند، مشخص نيست و بايد در مطالعات آينده مورد توجه قرار گيرد.
 
بالا